דעות

במילה אחת - ניצחנו!

בכמה מילים: סיפור קצרצר על מאבק, דרך ארוכה והרבה אופטימיות שבסופה הטובים מנצחים

"בעולם ציני וקר של אינטרסים ועסקנים, עדיין קבוצה קטנה של אנשים, שמאמינים בצדקת דרכם ומוכנים להקריב לא מעט עבורה, יכולה לנצח כוחות גדולים מהם". צילום: ארגון מרשם

שנת 2015. אני בתחילת ההתמחות שלי ברפואה פנימית. פגישה בגורד שחקים תל אביבי במשרד יעוץ אסטרטגי מוביל, שהצלחתי לרתום לדבר הזה שכבר הספקנו לשכוח - "מאבק המתמחים". אבק 2011 שקע מזמן וברור לי שחייבים להרים את דגל המאבק שוב, אבל ממש לא ברור לי מאיפה להתחיל.

מה שנשאר מהמאבק ההוא זה בעיקר אני, מספר פעילים ומתנדבים, שאפשר לספור על כף יד, קבוצת פייסבוק מנומנמת, אפס משאבים ובעיקר תחושת הזלזול במתמחים ובמצוקות שלהם – זה נשאר גם נשאר. לכולם ברור שזה לא מצב שיכול להימשך. חייבים להגיע להישגים ומהר, חייבים להקים ארגון, אחרת הרעים שוב ינצחו, כמו שהיה עד עכשיו.

אנחנו בפגישת סיעור מוחות. "מה הכי מפריע למתמחים?" אני נשאל. "מה העוול הכי ברור? שכולם יבינו, כולל הציבור?".

אין לי ספק מה התשובה. יש אינספור עוולות במערכת שלנו, אבל להעביד בן אדם בכמות כזו של שעות, זה משהו שתמיד היה נשגב מבינתי. "תורנות של 26 שעות", אני עונה מיד.

היועצים בחדר לא בטוחים שהבינו. "כמה שעות!? אבל אתם ישנים באמצע, נכון?". מתחילה שיחת התדהמה הרגילה. אחרי הסבר קצר, הם עדיין המומים. "לא יכול להיות שזה מה שקורה בבתי החולים. אף אחד בציבור לא מכיר את זה". הלוואי שיכירו, אני חושב לעצמי בלב, הלוואי.

עברנו גיוס המונים, הקמת ארגון עובדים מאפס, תרומות, הכשרת פעילים, התנגשות עם ארגון עובדים חזק ומיושן, חוקרים פרטיים, פוליטיקה קטנה וגם גדולה, פיגועי פייסבוק, בג"צ, ביה"ד לעבודה, צווים דחופים, סיוע למתמחים, שיחות אל תוך הלילה, העברת מקל להנהגה חדשה ומרגשת, והנה יום הניצחון שחיכיתי לו שנים

אני אומר להם שזה ה-מאבק, הכי ברור, הכי צודק ושיסחף אחריו את כל המתמחים והסטודנטים בישראל, אבל האמת? אני חצי-מאמין בזה וחצי-מקווה. קצת שואל את עצמי האם המאבק הוא בראש שלי בלבד, דון קישוט עם חלוק לבן.

"תגיד", שואל אותי אחד מהם, "מה דעתך על הסלוגן '26 שעות הורגות חולים'? מזעזע מדי?".

"בול", אני עונה. "מה שמזעזע היא המציאות".

פאסט פורוורד ל-2021. עברנו גיוס המונים, הקמת ארגון עובדים מאפס, תרומות, הכשרת פעילים, הנהגה ארצית, הנהגות מקומיות, הקמת צוות מקצועי, אינספור מאבקים קטנים לאורך הדרך, התנגשות עם ארגון עובדים חזק ומיושן, חוקרים פרטיים (לא אני שלחתי), פוליטיקה קטנה וגם גדולה, פיגועי פייסבוק, בג"צ, הליכים בבית הדין לעבודה, צווים דחופים, סיוע למתמחים, פגישות תכופות, שיחות אל תוך הלילה, העברת מקל להנהגה חדשה ומרגשת. והנה היום הוא יום הניצחון שחיכיתי לו שנים.

שנים שהלכתי לשון עם מאבק המתמחים. שנים שחלמתי עליו בלילה. שנים כשהתעוררתי זה היה הדבר הראשון שחשבתי עליו. שנים שהוא היה המשפחה השנייה שלי, האהבה הגדולה ועכשיו הילד שגדל ועזב את הבית.

אבל יותר מהכל, אני חושב שהיום הזה ממחיש, שבעולם ציני וקר של אינטרסים ועסקנים, עדיין קבוצה קטנה של אנשים, שמאמינים בצדקת דרכם ומוכנים להקריב לא מעט עבורה, יכולה לנצח כוחות גדולים מהם. בעולם של פסימיות ופחד, יש רגעים שבהם האופטימיות והתקווה משתלטות. בעולם שבו כולם נראים דואגים רק לעצמם, פתאום מי שליכדו שורות ונלחמו כאיש אחד מביאים הישגים היסטוריים. בעולם שבו הרעים הם החזקים ששולטים בכולנו, יש עדיין מקרים שהטובים מנצחים.

אז לחיי הניצחון של הטובים. לחיי המתמחים. לחיי עולם שבו רופאים צעירים עובדים בתנאים אנושיים. לחיי הבריאות של כולנו.

נושאים קשורים:  דעות,  חדשות,  ד"ר אראל בוצ'ינסקי,  קיצור תורנויות,  מאבק המתמחים
תגובות
אנונימי/ת
21.10.2021, 10:49

חחחח
איווט מתגלגל מצחוק.
מאיפה יבוא הכסף? מאלטשולר שממן לכם תקשורת? מהפקידים של ניצן שנשואים לאנשי מרשם?
לא רק שאתם תפסידו משהו שבעיקרון אתם צודקים לגביו. כולם יפסידו.

21.10.2021, 14:43

מציע לשאול את הר״י, הם בירכו על המתווה רק שלשום, הלכו להצטלם עם השר, מאז לא השתנה כלום (חוץ מזה שמרשם יהיו גם בצוות יישום). נורא משונה שפתאום הר״י התהפכו, ועכשיו מגיעות שוב ההכפשות האנונימיות (שכחת את הבוטוקס של ריי). נראה שרמות ההיסטריה ב״ארגון עובדים״ מרקיעות שחקים.

אנונימי/ת
22.10.2021, 10:56

מזכיר לכם שר האוצר דיבר על ריי ובוטוקס מישהו יכול להכחיש זאת??? נשמח לשמוע

אנונימי/ת
22.10.2021, 10:57

בעלי הון שולטים בתקשורת!!!!

אנונימי/ת
21.10.2021, 22:40

מברוכ! מקווים שהשועלים הוותיקים יניחו לכם!!
הרופאים עם עם אגו רעיל!

אנונימי/ת
22.10.2021, 08:04

האמת. ריגשת!
לא מכירה אותך אבל אתה אדם מיוחד.

אנונימי/ת
23.10.2021, 20:30

גם אני התרגשתי. כמה טוב לקרוא כמה מילים אידאולוגיות

אנונימי/ת
22.10.2021, 09:47

אראל מברוק חבוב

אנונימי/ת
22.10.2021, 09:47

בשתי מילים: ״אכלתם אותה״. את מי ייצגתם? מיעוט קטן של מתמחים חתמו על מכתבי התפטרות. כתבת את המאמר לפני שהתפכחת מהאופוריה של פגישה עם השר האבוד ביותר בממשלה, שר הבריאות. הניצחון היה בקרב על התודעה (הצלחתם, מעל ומעבר, להטמיע בציבור ובתקשורת חלקי אמיתות), אבל ברור שלא שם תמדד ההשפעה על עבודת המתמחים, וימים יגידו.

אנונימי/ת
22.10.2021, 09:51

ניצחון מרש\"ם היה ניצחון החולים גם כן. אבל לצערי שר הבריאות הוא פוליטיקאי ולא חולה מוזנח במסדרון או נפטר במלרד בגלל מתמחים מותשים שלא מתפקדים. כולנו מפסידים וכולנו נמשיך להפסיד עד שכרופאים יהיה לנו את האומץ לדחוף את הקטטר לגרונו של השר...והמבין יבין

אנונימי/ת
22.10.2021, 10:54

כרגיל אלימות של צעירים שחושבים שהם יודעים הכול. הבעיה במדינת ישראל החופשית שהחצופים הלל ו מושכים את עין התקשורת והציבור שמאמין במנטרות נבובות ודמגוגיות. אני מציע לכותב החצוף ללמוד קודם מה זה קטטר

25.10.2021, 22:21

ואולי נוציא הלשון מישבנו של האוצר? נבצע חוקן למערכת? ניתוח לב פתוח למוג הלב שלנו להילחם על זכויותנ?

אנונימי/ת
22.10.2021, 10:55

ובשלוש מילים: חתימה על הקרח. הסכם חסר משמעות

אנונימי/ת
22.10.2021, 15:16

הצניעות, קווים לדמותה.

אנונימי/ת
22.10.2021, 16:30

I\'LL BELIEVE IT WHEN I SEE IT...

אנונימי/ת
23.10.2021, 07:12

גם אם מטרות יתממשו באיחור של שנה או יותר זה עדיין מהווה הישג. המודעות עלתה אך לעניות דעתי להמשיך בלחלחל ולהטמיע את מצוקת המתמחים. זה לא נגמר!! חברים.

אנונימי/ת
23.10.2021, 20:29

כל הכבוד לכם!

כל הכבוד לכם. הצלחתם לזעזע את המערכת הרקובה של האוצר, הבריאות והר״י. אבל המאבק לא נגמר. תצטרכו לעמוד על המישמר ו לעבוד קשה בכדי להגן על ההישגים מפני הציפורניים החדות של שלשת אלו

25.10.2021, 23:26

כל קול של התנגדות וכל עוולה שמותקנת הוא ברכה וטיפה בים של דמעות על תנאי העסקה של הרופאים בישראל