COVID-19 בישראל

פרופ' זרקא: מי שלא יתחסן במנה השלישית עד 1 באוקטובר לא יוגדר מחוסן

אלפים מיהרו להזמין תור בקופות החולים לקבלת מנת הבוסטר גם עבור בני 12 ומעלה

תו ירוק. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

מיד לאחר שראשי משרד הבריאות והשר הודיעו אתמול (א') על הרחבת מבצע החיסונים נגד קורונה במנה שלישית גם לכלל האוכלוסייה, החל מגיל 12 ומעלה שקיבלו כבר שתי מנות וחלפו 5 חודשים מהמנה השנייה – מיהרו קופות החולים לדווח על הזמנות של אלפי תורים וגם על כך שכמה מהמבוטחים שלהן כבר הספיקו עוד אמש להתחסן.

בתדרוך לתקשורת שקיימו שר הבריאות, ניצן הורוביץ, מנכ"ל המשרד פרופ' נחמן אש, "פרויקטור הקורונה",  פרופ' סלמן זרקא וראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי-פרייס הוצגה מה שהם הכתירו כ"מדיניות החיסונים" וכן כללי התו הירוק החדש שייכנס לתוקפו בקרוב. בתדרוך הודיע פרופ' זרקא כי מי שלא יתחסן במנה השלישית, חצי שנה לאחר המנה השנייה – לא יוגדר כמחוסן לפי הכללים החדשים של התו הירוק. הוא ייכנס לתוקף מלא מ-1 באוקטובר.

גורמי המקצוע הציגו בתדרוך את נתוני היעילות לאחר קבלת החיסון השלישי, את מתווה התו הירוק החדש, תוקפו והתנאים לזכאותו, תוך שימת דגש על הגדרה חדשה של מחוסן ומי שאיננו מחוסן, וכן את מדיניות הבידודים שיוטלו על השבים לישראל מחו"ל, בהתייחס לחיסונים במנה השלישית.

עיקרי מדיניות החיסונים והתו הירוק החדשים, כפי שהוצגו:

  • מיהו מחוסן / מחלים ונחשב מוגן?

אדם שהתחסן בשתי מנות וטרם חלפו 6 חודשים ממועד קבלת מנת החיסון השנייה; כמו כן אדם שהתחסן בשלוש מנות חיסון, ייחשב כנ"ל שבוע לאחר קבלת מנת החיסון השלישית ואדם שהחלים מהמחלה, במשך 6 חודשים ממועד קבלת אישור ההחלמה. עם זאת גם נמסר כי סוגיה אחרת לגבי המחלימים שבמשך יותר מ-6 חודשים ממועד ההחלמה, לא חוסנו – מצויה עדיין בבדיקה. גם כל אדם שהחלים מהמחלה וקיבל לפחות מנת חיסון אחת ייחשב זמנית למחוסן.

  • להגנה מלאה לאורך זמן, לפי הידוע כיום, יש לבצע את החיסונים לפי הפרוטוקול הבא: 21 יום ממועד קבלת המנה הראשונה תינתן המנה השנייה. המנה השלישית תינתן לאחר 5 חודשים מהמנה השנייה.
  • נוהלי החזרה מחו"ל עודכנו בדגש להנחיה לגבי מדינות "כתומות": החל מיום שישי הקרוב, 3 בספטמבר, ישתנה הנוהל לגבי החוזרים ממדינות כתומות:

מחוסנים שקיבלו מנת חיסון שלישית – ועבר שבוע לאחר קבלת המנה הזאת וכן מחוסנים שטרם עברה חצי שנה ממועד קבלת המנה השנייה, מחלימים שטרם חלפה חצי שנה ממועד אישור ההחלמה, ומחלימים שקיבלו מנת חיסון אחת לפחות – יידרשו לבידוד עד לקבלת תשובה שלילית או עד 24 שעות (המוקדם מבניהם), ולא יידרשו עוד לבידוד מלא.

  • לגבי מדינות צהובות שבהן התחלואה נמוכה וכן כתומות שבהן תחלואה בינונית) – המדיניות החדשה היא: מחוסנים החוזרים ממדינות אלו נדרשים לבידוד עד לקבלת תשובה שלילית או עד 24 שעות (המוקדם מבניהם). לעומת זאת לא מחוסנים נדרשים לבידוד מלא.
  • לגבי המדינות האדומות שבהן תחלואה גבוהה ומוגדרות לכן כמצויות בסיכון מרבי – ללא חל שינוי. איסור היציאה ליעדים אלה – בתוקף גם עתה, למעט מי שקיבלו אישור מיוחד מוועדת חריגים. כלל החוזרים מכל היעדים האלה נדרשים לבידוד מלא.

לוועדת המעקב אחר מבצע החיסונים הוצגו רשמית עם ממצאי מחקר נוסף שנעשה בארץ ושבו נטלו חלק כמה מחברי הצוות שעסק בהשוואת יעילות מנת הבוסטר – והוא הציג את הירידה במוגנות החיסון, נושא שכבר דווח במהלך החודש האחרון בתקשורת הכללית. וזו המצגת המפורטת שהוצגה בתדרוך אתמול.

שר הבריאות הורוביץ חזר והדגיש: "יש לחסן עוד ועוד ישראלים ובקצב מהיר יותר. בזכות פעולות אלו ונוספות כמו הגבלות שהוטלו ניתן להצביע עתה על שיפור מסוים בנתוני התחלואה אבל מוקדם לדבר על סוף הגל הרביעי במגפה. אין וודאות שההאטה בתחלואה תימשך באותה מגמה".

ד"ר אלרעי-פרייס אמרה בתדרוך: "רואים כי מנת החיסון השלישית מובילה להגנה בדומה לתקופה שסיפקה המנה השנייה. יש אמנם הצטברות של חולים במצב קשה וקריטי אבל נבלמה העלייה המעריכית (אקספוננציאלית) שהייתה בחולים הקשים והקריטיים. תופעות הלוואי אחרי מנת הבוסטר מעטות אפילו ביחס למנה השנייה"

נושאים קשורים:  חדשות,  חיסון לקורונה,  מנת בוסטר,  פרופ' סלמן זרקא,  תו ירוק
תגובות