חדשות

האוצר: "כללית" שילמה תוספות שכר של מאות מיליוני שקלים שלא כחוק

דו"ח ביקורת הממונה על השכר באוצר: ה"כללית" שילמה על שעות נוספות גלובליות לרופאים אף שלא עבדו אותן והעניקה תוספות שכר חריגות ותשלומי יתר בדמי הבראה בהיקף של מיליוני שקלים

סניף של קופת חולים כללית. הטבות פרסונל לכ-117 אלף מבוטחים. צילום: רומן ינושבסקי/ שאטרסטוק

מאז שנת 2016 הפרה שירותי בריאות כללית, קופת החולים הגדולה בישראל, כמה סעיפים בהסכמים הקיבוציים שעליהם היא חתומה ושילמה לכ-10,000 רופאים תוספות שכר המסתכמות במאות מיליוני שקלים. כך מדווח הבוקר (ה') גד ליאור ב-ynet. דו"ח ביקורת בנושא הזה הוכן ביחידת האכיפה באגף הממונה על השכר באוצר.

על פי הדיווח, נושא זה נדון בחודש שעבר בשתי פגישות שערך הממונה על השכר עם נציגי "הכללית" ובהשתתפות יו"ר הר"י, פרופ' ציון חגי.

הביקורת, כך טוען האוצר, העלתה כי שולמו לרופאים "תמורה לשעות נוספות גלובליות אף שלא עבדו בפועל באותן שעות"; "שולם פדיון ימי חופשה בסכומים העולים על הקבוע בחוק ובהסכמים"; "לא נוכה הסכום הנדרש על עבודה בפרקטיקה פרטית" ותוספות שכר לרופאי הקהילה ניתנו מעבר לאמור בהסכמים וכן שולמו תשלומי יתר של דמי הבראה בהיקף של מיליוני שקלים.

כאמור, הביקורת מתייחסת במצטבר לשנים 2020-2016. בדיווח נמסר כי הביקורת החלה כדי לאתר חריגות שכר בגופים ציבוריים וב-2019 התריע על כך הממונה על השכר באוצר והתקיימה התדיינות עם ראשי הקופה, ללא תוצאות.

עוד דווח כי הממונה מייחס לקופה חריגה של כ-70 מיליון שקל בשנה ותובע שהסכום הזה יושב לתכניות ה"כללית" לשיפור השירות למבוטחים.

תגובת ה"כללית: "'כללית' גאה ברופאיה המצוינים ובמיוחד בשנה זו של מאבק בלתי מתפשר במגיפת הקורונה. קבלנו את החלטת הממונה על השכר באוצר באשר לתוצאות הבדיקה שערך על שכר הרופאים. נלמד ונבחן את ההחלטה".

נושאים קשורים:  קופת חולים הכללית,  שכר רופאים,  משרד האוצר,  חדשות,  תוספת שכר
תגובות
אנונימי/ת
30.04.2021, 17:56

היכן הרגולטור?

אנונימי/ת
01.05.2021, 08:57

הערות הממונה על השכר באוצר מעודדות.
1- סימן שחברים רופאים הרוויחו את מה שמגיע להם על פי השכלתם והשקעתם והלוואי על כולנו.
2- שהאוצר מתכונן להסכמי שכר חדשים וחושש שהאהדה לרופאים בציבור בתקופת הקורונה תגרום לעלית שכר וצורך לשלם לרופאים במערכת הציבורים את מה שמגיע להם. על ידי שכר הוגן ההשתכרות לא תהיה תלויה בפעילות מחוץ לכותלי בתי החולים והמרפאות הציבוריות. השם ירחם! הרופא יוכל להשתכר מעבודתו במקום אחד ולא יצטרך לעבוד בשתי קופות חולים, בבית חולים ציבורי בבוקר ובבית חולים פרטי בשעות אחה\"צ והערב.