חדשות

תרומת איברים של ניצול שואה בן 92 הצילה שלושה אנשים

מנהלת המרכז הלאומי להשתלות: "גיל התורם הוא מרכיב חשוב אך לא תמיד המרכזי - המרכיב המשמעותי הוא תפקודו של האיבר"

מימן, ד״ר עודד ארזי, ד״ר אשרף אימם, מושתלת הכבד וד"ר עבד חלאילה, מנהל יחידת ההשתלות ב"הדסה". צילום: דוברות בית החולים

מיכאל וולגון, ניצול שואה בן 92, הגיע בסוף השבוע לבית החולים רמב"ם בעקבות דימום מוחי ונקבע לו מוות מוחי. לאחר שמשפחתו הסכימה לתרומת איברים, כליותיו הושתלו בשני גברים בני 74 ברמב"ם והכבד הושתל בבת 75 ב"הדסה עין כרם". המושתלים מתאוששים ומרגישים בטוב.

התורם, מיכאל וולגון ז"ל

התורם, מיכאל וולגון ז"ל

לדברי ד"ר אבי ויסמן, סגן מנהל בית החולים רמב"ם: "מדובר במקרה של הצלת חיים שפורץ את הגבולות שהיו מקובלים עד כה לתרומות איברים מבחינת גיל התורם. זו משימה מהסוג שמחייבת נכונות של צוות, שכולל מתאמות ומתאמי השתלות וכמובן מנתחים מיומנים, להיות זמינים ולפעול בקריאה מיידית 24 שעות ביממה לוודא שתרומת איברים מצילת חיים יצאה לדרך".

ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, הוסיפה: "המרכיב המשמעותי הוא תפקודו של האיבר. זאת ניתן לבחון בבדיקות דם בהדמיה, ולבסוף בעת ההנצלה בעיניו של הכירורג ובביופסיה. הגיל הוא מרכיב חשוב אך לא תמיד המרכזי. ידוע, שכבד וכליות ניתן לקחת מתורמים בגילאים מבוגרים יותר. בשנים האחרונות, עם העלייה במודעות לתזונה בריאה ופעילות גופנית, הגיל הביולוגי של האנשים צעיר מגילם הכרונולוגי ולכן העלנו את גיל התורמים בכל האיברים, כל איבר לפי מאפייניו".

את ההשתלה ב"הדסה" ביצעו ד״ר עבד חלאילה, מנהל יחידת ההשתלות, יחד עם ד״ר אשרף אימם וד״ר עודד ארזי, מנתחים בכירים ביחידת ההשתלות. ד"ר חלאילה מסר: ״מבחינתנו, ביצוע השתלת כבד מאדם מבוגר היא בהחלט אתגר לא מבוטל, והיא מצריכה צוות מנתחים מנוסה בניתוחים מורכבים ועדינים, אף יותר מהרגיל במקרי השתלה.

"מי שממתין לכבד במשך כל כך הרבה זמן, יודע כמה שהתרומה היא בבחינת הצלת חיים - הענקת חיים מחדש. אני שמח עם המושתלת ומשפחתה ויודע שהיא קיבלה כבד מצוין מהתורם המבוגר ביותר בארץ. הכבד נקלט היטב והיא מתאוששת לאט לאט ובאופן משביע רצון.

טלי, נכדתו של מיכאל וולגון, סיפרה: "סבא נולד ב-15.4.29 והיה כמעט בן 92 במותו. היה לנו חשוב לתרום את האיברים שלו כדי שימשיך לחיות ולהיות צדיק גם אחרי מותו. הוא ניצול שואה היחידי ששרד את הגטו מכל משפחתו. הוא איבד בשואה את כל האחים שלו. אבא שלו הצליח לעשות חור בגדר התיל ולהבריח אותו מתחתיה וכך הוא הצליח לברוח ליערות, שם החביאו אותו אצל משפחה אוקראינית והוא הצליח לשרוד את השואה. הוא עבר לאוקראינה, עבד שם כוטרינר והכיר את סבתא שלי ז״ל והם התחתנו ועלו לארץ לפני 30 שנה. בעיני, הוא היה צדיק ומלאך ועכשיו הוא ממשיך להיות כזה כשהאיברים שלו חיים אצל אנשים אחרים".

נושאים קשורים:  תרומת איברים,  ד״ר עבד חלאילה,  ד"ר אבי ויסמן,  ד"ר תמר אשכנזי,  השתלת כבד,  השתלת כליה
תגובות