מחקרים COVID-19

המחקר הישראלי שזכה לפופולריות: הקורונה עלולה לפגוע בפוריות הגבר

מאמר שכתב מנהל יחידת ה-IVF ב"פדה-פוריה" מצביע על חשש לפגיעה בפוריות גברים שחלו בקורונה | המאמר פורסם ב-American Physiological Society והגיע לרשימת המאמרים המובילים ב-2020

מחלת הקורונה, תופעות לוואי, סימפטומים. אילוסטרציה

מאמר שכתב פרופ' ג'וני יונס, מנהל יחידת ההפריה החוץ גופית בבית החולים פדה-פוריה וממנו עולה כי נגיף הקורונה עלול לפגוע בפוריות של גברים, פורסם במגזין הרפואי American Physiological Society, בתוך מספר חודשים זכה ל-24 אלף הורדות, מה שמיקם אותו ברשימת חמשת המאמרים המובילים של העיתון  בשנה האחרונה.

פרופ' ג'וני יונס, מנהל יחידת ההפריה החוץ גופית בבית החולים פדה-פוריה

המאמר פורסם בחודש יוני 2020, זמן קצר לאחר פרוץ המגיפה, נכתב על ידי פרופ' יונס, יחד עם פרופ' קרל סקורצקי, דיקאן הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל, ופרופ' זייד עבאסי מבית החולים רמב"ם.

החוקרים מצביעים על חשש לפגיעה בפוריות של גברים שחלו ב-19-COVID. פרופ' יונס הסביר: "מחולל המחלה, הנגיף SARS-CoV-2, נכנס לתאי הגוף וגורם למחלה על ידי קשירה לקולטן (רצפטור) חלבון על תא המאחסן שנקרא ACE2. החלבון הזה קיים בריאות, בלב, בכליות ובעוד איברים אחרים, אך מתברר שהוא קיים גם באשכים. מאחר שידוע שהמחלה פוגעת בראות, בלב ובכליות, בדקנו כיצד הנגיף משפיע על האשכים ועל מערכת הרבייה הזכרית וכתוצאה מכך על פוריות הגבר.

"המסקנה אליה הגענו היא ש-ACE2 מעורב בבקרת ייצור תקינה של הורמונים זכריים ותאי זרע באשכים. כלומר, הדבקה על ידי הנגיף עלולה לזהם את האשכים כשהוא נכנס לתאים דרך ACE2 וכתוצאה מכך לפגוע בפוריות הגבר".

פרופ' יונס ביקש להדגיש: "המאמר תומך במתן חיסון נגד קורונה לגברים צעירים בגיל הפוריות. אין להתייחס לשמועות שהחיסון גורם לפגיעה בפוריות, אין לכך כל בסיס מדעי. להפך, כל האיגודים המקצועיים בתחום חוזרים וממליצים לגברים ולנשים בגיל הפוריות להתחסן נגד קורונה".

כאמור, בימים האחרונים התבשר פרופ' יונס כי המאמר נכנס לרשימת חמשת המאמרים המובילים של American Physiological Society מבין כלל המאמרים אשר פורסמו בכלל העיתונים (18) של החברה בשנת 2020.

נושאים קשורים:  פרופ' ג'וני יונס,  פוריות הגבר,  19-COVID,  מחקר ישראלי,  חדשות,  פרופ' קרל סקורצקי,  פרופ' זייד עבאסי,  המרכז הרפואי "ברוך פדה" בפוריה
תגובות
04.03.2021, 10:37

המאמר מעניין יש לפרסמו אולי יעודד צעירים להתחסן.