קורונה בישראל

מחריף העומס על רופאי המשפחה: "חולים ללא קורונה נפגעים"

רופאי המשפחה מתלוננים על נוהל שחרור חולי קורונה הגוזל מהם זמן טיפול מהחולים האחרים ומעידים: "לא בודקים את המטופלים, רק מתשאלים בטלפון"

רפואת משפחה במגיפת הקורונה. אילוסטרציה

איגוד רופאי המשפחה פנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, וביקש "להקל ברגולציה - לבטל מטלות שהתועלת הרפואית שלהן נמוכה מאוד ולהעביר מטלות למזכירות או למערכות ממוחשבות, ובכך לפנות את זמנו של הצוות הרפואי לטיפול בחולים". על הפנייה מדווחת הבוקר (ב') מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום". "העומס הולך וגדל ומוביל לפגיעה בחולים ללא קורונה שצריכים ייעוץ מרופאי המשפחה", התריעו רופאי המשפחה.

בדיווח נמסר כי הנהלת "מכבי" הנחתה את הרופאים השכירים לא לקבוע תורים חדשים במהלך חול המועד ולהקדיש את כל שעות העבודה למענה טלפוני במוקד לטיפול בקורונה (ממט"ק). "אנחנו בימים סוערים המחייבים צעדי חירום", הוסבר לרופאים.

רופא שצוטט בדיווח אמר: "חולה כרוני שלא יכול לקבוע תור לרופא שלו - זה דבר מטורף. יש לי לא מעט מטופלים שנפגעו מחוסר הטיפול בהם בגלל הקורונה. נוצר מצב שאנחנו בקהילה מטפלים ב'פול-טיים' באנשים בריאים, שאם לא היתה להם קורונה לא היינו מטפלים בהם כלל. בבת אחת סגרו למטופלים אפשרות לראות את הרופא שלהם. אנשים מתפרקים בתקופה הזאת נפשית. מעולם לא טיפלתי בכל כך הרבה מקרי חרדה ודיכאון".

בעיקר מתלוננים רופאי המשפחה נגד נוהל השחרור: מטופל קורונה ללא סימפטומים מוכרז בריא לאחר עשרה ימים ללא צורך בבדיקה, אך יש צורך בשחרורו על ידי רופא. "אני לא בודק את המטופל, רק מתשאל אותו בטלפון. משרד הבריאות אמר שאחים ואחיות יכולים לעשות את השחרור, אבל גם הם קורסים", סיפר הרופא.

תגובת "מכבי" בדיווח: "במהלך החג והסגר חלה ירידה משמעותית בביקוש לשירות רפואי. מרבית הצוות התגייס לקליטה ולשחרור חולי קורונה תוך המשך מתן השירות לכל פונה. אנו פועלים יחד עם משרד הבריאות לשנות את תהליך השחרור, כך שיקל על המטופלים והצוות הרפואי". משרד הבריאות מסר: "לא מוכרת לנו הנחיית 'מכבי' לרופאיה, שלא לקבוע תורים לחולים שאינם חולי קורונה. אם ניתנה הנחיה כזאת, היא אינה סבירה".

נושאים קשורים:  רפואת קהילה,  רופאי משפחה,  קורונה,  מכבי שירותי בריאות,  חדשות,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
12.10.2020, 22:11

במכבי הרופאים העצמאיים התפוגגו. חלקם פשוט נעלמו וסגרו את המרפאות כי אין להם את הכלים להתמודד. חדר עם חדר המתנה מזערי בבית. או בבית רופאים ישן... בכללית יש לפחות סניפים גדולים שעדיין מתפקדים אם כי הרופאים על סף קריסה