קורונה בישראל

פרופ' מרדכי קרמר: "ההרס הריאתי שגורם הנגיף מסוכן למושתלי ריאות"

שישה ממושתלי הריאה שבהם טיפל מנהל המערך למחלות ריאה ב"בילינסון" נפטרו מנגיף הקורונה – "הנגיף תוקף את הריאה המושתלת ומחסל אותה - על כל המושתלים להיזהר"

פרופ' מרדכי קרמר, מנהל מערך ההשתלות ב"בילינסון". צילום מתוך יוטיוב

פרופ' מרדכי קרמר, מנהל המערך למחלות ריאה במרכז הרפואי רבין-בילינסון, מסר אתמול (ד') בראיון ל-ynet כי שישה ממושתלי הריאה שבהם טיפל נפטרו מנגיף הקורונה.

"עשרה מושתלי ריאה חלו בנגיף מתחילת המגיפה, שישה מהם נפטרו ושניים מאושפזים עתה במצב קשה", סיפר פרופ' קרמר. "מושתלי ריאה הם מדוכאי חיסון, והדיכוי החיסוני לא מאפשר התמודדות נאותה עם הנגיף", הדגיש.

"אחרי השקעה כל כך גדולה בהשתלת ריאות ולמרות כל האזהרות, יש ביניהם שגם נדבקים. אנחנו, הרופאים, מאוד מתוסכלים מכך. החולים הללו חשופים כמו כולם. הם נמצאים הרבה במסגרות רפואיות, חלק נדבקו במסגרת השיקום ונדבקו מאנשי צוות, חלק הלכו לבתי כנסת".

עוד אמר פרופ' קרמר: "במקרה של מושתלי ריאה, הנגיף תוקף את הריאה המושתלת ומחסל אותה. על כל המושתלים לנקוט בזהירות רבה משום שכל מושתלי האיברים צורכים תרופות שמדכאות את המערכת החיסונית. יש גם לא מעט מושתלי כליות וכבד שפיתחו מחלת קורונה קשה, חלקם אף נפטרו".

על השפעת נגיף הקורונה על גופם של החולים הקשים, אמר: "הנזק כל כך חמור כתוצאה מהנגיף, שהם זקוקים להשתלת ריאות. הרבה חולי קורונה מפתחים מחלת ריאות סופנית - ARDS וזקוקים להנשמה מלאכותית. אני מקבל הרבה פניות מכל הארץ להציל קרובים, גם צעירים, אחרי שנדבקו בקורונה. יש מצב שהנגיף עבר, אבל הריאות של אותם חולים נהרסו ואנחנו במצב שאין לנו מספיק איברים לתרום. השנה יש פחות תרומות איברים ואי אפשר להציל חולים שממתינים כבר שנתיים להשתלה. זה מאוד מתסכל. בעולם כבר עשו כמה השתלות ריאה בחולים אחרי קורונה, אבל בארץ האפשרות לספק את זה מאוד קלושה".

נושאים קשורים:  פרופ' מרדכי קרמר,  מושתלי ריאה,  מושתלי איברים,  קורונה,  חדשות,  בילינסון
תגובות