סרטן שחלות

Avastin משפרת PFS בסרטן שחלות עמיד לפלטינום

כתוספת לכימותרפיה בודדת, שיפרה bevacizumab את ההישרדות ללא התקדמות ואת שיעור התגובה הכולל

19.05.2014, 08:57

כימותרפיה בודדת (single-agent chemotherapy) הנה הטיפול הסטנדרטי לסרטן שחלות העמיד לכימותרפיות ממשפחת הפלטינום (platinum)‏. ניסוי שלב 3, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת Journal of Clinical Oncology, בחן את התועלת מהוספת bevacizumab‏ (Avastin‏, Roche Pharmaceuticals) לטיפול בחולות אלו.

בניסוי נכללו חולות עם סרטן שחלות מדיד שמחלתן התקדמה בתוך חצי שנה מהשלמת טיפול מבוסס פלטינום. אלו שסבלו ממחלה עמידה לטיפול, היסטוריה של חסימת מעיים או שקיבלו יותר משני משטרי טיפול הוצאו מהניסוי. לאחר בחירת הטיפול הכימותרפי הבודד מבין שלוש החלופות (pegylated liposomal doxorubicin‏, paclitaxel מדי שבוע או topotecan) הוגרלו החולות לקבלת הטיפול הנבחר לבדו (קבוצת הביקורת) או בתוספת bevacizumab (קבוצת הטיפול) במינון של 10 מ"ג לק"ג מדי שבועיים או 15 מ"ג לק"ג מדי שלושה שבועות באופן גלוי עד להתקדמות המחלה (אז הותר מעבר מקבוצת הביקורת לקבוצת הטיפול), רעילות בלתי-נסבלת או נסיגת החולה מהשתתפותה במחקר.

נקודת הסיום העיקרית, הישרדות ללא התקדמות (progression-free survival‏, PFS) לפי קריטריוני Response Evaluation Criteria In Solid Tumors, היתה ממושכת יותר בקבוצת הטיפול (חציון PFS‏: 6.7 לעומת 3.4 חודשים, בהתאמה), עם יחס סכנה (hazard ratio‏, HR) של 0.48 (רווח בר-סמך של 95%: 0.38-0.60; ערך P במבחן log-rank לא מרובד<0.001) בקרב 301 מ-361 משתתפות הניסוי לאחר אירועי PFS.

גם בהתייחס לנקודות הסיום המשניות השיג הטיפול יתרון עם הבדל מובהק בשיעור התגובה האובייקטיבית (objective response rate‏, ORR) לטובת הטיפול (27.3% לעומת 11.8%; P=0.001) ומגמת שיפור לא-מובהקת בהישרדות הכוללת החציונית (16.6 לעומת 16.6 חודשים; יחס סכנה: 0.85; רווח בר-סמך של 95%: 0.66-1.08; P<0.174).

כצפוי, יתר לחץ דם בדרגה ≥2 ופרוטאינוריה היו שכיחים יותר בקבוצת הטיפול. התנקבות מעיים אירעה ב-2.2% ממטופלות bevacizumab.

את הממצאים מסכמים החוקרים בקביעה, כי הוספת bevacizumab לכימותרפיה בודדת בחולות סרטן שחלה העמיד לטיפולים מבוססי-פלטינום משפרת הישרדות ללא התקדמות ושיעור תגובה כולל, לא חששות חדשים לגבי בטיחות התרופה.

מקור:
Pujade-Lauraine E, Hilpert F, Weber B, et al. Bevacizumab Combined With Chemotherapy for Platinum-Resistant Recurrent Ovarian Cancer: The AURELIA Open-Label Randomized Phase III Trial. J Clin Oncol 2014;:JCO.2013.51.4489.

נושאים קשורים:  סרטן שחלות,  Avastin,  bevacizumab,  כימותרפיה בודדת,  single-agent chemotherapy,  פלטינום,  מחקרים
תגובות